تفاوت هدست هدفون و هندزفری
تفاوت هدست هدفون و هندزفری

هدست هدفون و هندزفری از ابزار های پرکاربرد در زمینه های مکالمه تلفنی و شنیداری می باشند. با وجود این، اکثر افراد با تفاوت هدست هدفون و هندزفری آشنایی ندارند. هدست هدفون و هندزفری کاربرد و عملکرد مشابهی دارند اما علاوه بر این شباهت ها، تفاوت هایی نیز دارند.

در این مقاله درمورد تفاوت هدست هدفون و هندزفری توضیحاتی را در اختیار شما قرار می دهیم و شما با دانستن این تفاوت ها انتخاب درست و مناسبی خواهید داشت.

هدست

هدست همانند هدفون است اما علاوه بر دو گوشی برای گوش دادن میکروفونی برای ارسال صدا هم دارد؛ به این معنی که برخلاف هدفون به وسیله هدست می توان یک ارتباط دو طرفه برقرار کرد.

استفاده از میکروفون موجود در هدست نسبت به میکروفون موجود در هندزفری بسیار راحت تر است زیرا میکروفون هدست به صورت چرخشی حرکت می‌کند و هرکس با توجه به نیاز خود می‌تواند موقعیت و فاصله آن را با صورت و بدن خود تنظیم کند.

از سوی دیگر انواعی از هدست ها وجود دارند که مستقیماً به کامپیوتر یا تلفن وصل می‌شوند، به همین خاطر هدست ها مناسب ترین وسیله برای استفاده در مراکز تماس و همین طور سیستم ‌های تلفنی و پاسخگویی مبتنی بر VoIP هستند.

علاوه بر موارد بالا، یکی دیگر از کاربرد های هدست این است که از آن‌ها می ‌توان برای ضبط فیلم آموزشی و همینطور برای بازی‌ های کامپیوتری آنلاین که در آن شرکت کنندگان با هم ارتباط گفتاری هم دارند و در حین بازی با هم صحبت می‌کنند؛ مورد استفاده قرار می گیرد.

تاثیر در بهبود وضعیت کاری، صرفه جویی در زمان و استفاده آسان از مزیت های داشتن هدست می باشد که با مرور زمان شاهد این تاثیرات خواهید بود.

هدست ها از لحاظ تعداد گوشی به دو دسته تقسیم می شوند.

  • تک گوشی

این نوع از هدست ها فقط دارای یک گوشی می باشد که فقط بر روی یک گوش قرار می گیرد و گوش دیگر آزاد است.

این مدل از هدست ها در جاهایی استفاده می شود که نیاز به درگیر بودن همزمان دوگوش نیست، و می توان با گوشی که درگیر نیست صدای محیط را کاملا بشنویم و با آن در تعامل باشیم.

هدست های تگ گوشی با سیگنال های آنالوگ کار می کنند چون اساساً برای شنیدن موسیقی طراحی نشده اند.

  • دو گوشی

این نوع از هدست ها همانطور که از نامشان پیداست هر دو گوش را پوشش می دهند. این مدل به دلیل پشتیبانی از صدای استریو ، برای گوش کردن به موسیقی و فایل های استریو هم مناسب می باشد.

هدست ها از نظر موقعیت قرار گیری روی سر به چند دسته کلی تقسیم می شوند.

over-the-head headset

موقعیت قرار گیری این نوع از هدست ها روی سر می باشد. این هدست ها توسط نگه دارنده های گوشی ، بر روی سر قرار می گیرد و گوشی ها هم روی گوش ها را می پوشانند.

Back-wear headsets     یا     behind-the-neck headset

در این مدل ، نگه دارنده در پشت گردن قرار می گیرد تا گوشی های هدست به درستی بر روی گوش ها قرار گیرند. این مدل برای کسانی مناسب است که بر روی موهای خود حساس هستند و از وجود جسم خارجی روی موهایشان آزرده می شوند.

over-the-ear headsets   یا    ear-loop headsets

این مدل هدست همانطور که از نامشان پیداست توسط گیره هایی به پشت گوش می افتند . این مدلها علاوه بر سبکی و کم بودن وزنشان ، از نظر ظاهری کمترین فضا را روی سر اشغال می کنند. همین ویژگی ها می تواند از اصلی ترین دلایل استفاده از این مدل ها باشد.

هدفون

هدفون دارای دو گوشی می باشد که از گوشی های هدست نسبتا بزرگتر است. هدف از طراحی اینگونه هدفون ها پوشاندن کل گوش می باشد تا مصرف کننده صدای اطراف را هرچه کمتر بشنود. در واقع هدفون ها برای جلوگیری از انتشار و شنیدن شدن صدا در محیط طراحی شده اند.

هدفون برخلاف هدست بلندگو ندارد و کاربرد آن بیشتر برای گوش کردن به موسیقی، آموزش زبان و چیزهایی از این قبیل می‌باشد. از هدفون ها می توان در کامپیوترهای خانگی PC ، DVD-Player ، موبایل ها ،MP3 Player  ها و …. استفاده کرد. هدفون ها به دلیل پشتیبانی از سیستم استریو ، در کارهای مربوط به صدا و موسیقی بسیار پرکاربرد می باشند.

هدفون ها به طور کلی به دو دسته بی سیم و سیمی تقسیم می شوند. هدفون های بی سیم معمولا بر پایه امواج رادیویی ، بلوتوث یا دیگر شیوه های ارتباط از راه دور ساخته می شوند و هدفون های سیمی با توجه به نوع فیش اتصالی شان دسته بندی می شوند.

هدفون ها از نظر شکل گوشی ها به چند دسته زیر تقسیم می شوند.

Circumaural

گوشی های این مدل هدفون ها معمولا به شکل دایره یا بیضی است و به گونه ای طراحی شده اند که تمامی گوش را پوشش می دهند. به طوری که گوش، داخل محفظه بیضی شکل آنها قرار گرفته و احاطه می شود. این نوع هدفون ها اجازه وارد شدن صدا های اضافی در محیط را به گوش نمی دهد یا بسیار کاهش می دهد.

Supra-aural

این مدل هدفون دارای دو صفحه ( pad ) در محل چسبیدن به گوش هستند. به دلیل اینکه به گوش ها می چسبد و آنها را به سمت داخل می فشارد خیلی مرسوم نیستند. البته نسبت به نوع قبل سبک تر می باشند ولی توصیه نمی شوند زیرا استفاده طولانی مدت از آنها موجب درد گرفتن گوش خواهد شد.

Open or closed back

هر دو مدل اشاره شده در بالا، می توانند پشت باز ( open Back ) یا پشت بسته ( Close Back ) باشند. تفاوت هدفون پشت باز و هدفون پشت بسته در این است که پشت باز ها مقدار صدای بیشتری از محیط پیرامون به داخل آنها وارد شده در نتیجه دقت صدا را کم می کنند. البته جنبه مثبت این نوع از هدفون ها اینست که صدای شنیده شده از گوشی ها به دلیل تداخل با صدای محیط ، شباهت بیشتری به صدای اسپیکر ها که در اتاق شنیده می شوند دارند.

Ear-fitting Headphones یا Earphones

این نوع از هدفون ها بسیار کوچک هستند و گوشی های آنها در داخل گوش می رود. هیچ قسمتی برای قرارگیری بر روی سر ندارند. این گوشی های کوچک که تنها دو رشته سیم به آن ها متصل هستند در هر جایی می توانند استفاده شوند.

این مدل هدفون ها به دلیل کوچک بودن و انعطاف پذیری بالا قابلیت حمل آسان دارند. مزیت دیگر این نوع هدفون ها اینست که چون داخل گوش قرار می گیرد با تحرک زیاد از روی سر نمی افتد مگر اینکه سیم آنها کشیده شود.

هندزفری

هندزفری یا ایرفون (Earphone) امروزه جزء لوازم جانبی ضرورری تلفن‌ های همراه است. این وسیله برخلاف هدست و هدفون دارای قسمتی که روی سر قرار بگیرد نیست و گوشی‌ های آن به اندازه‌ای کوچک هستند که کاملاً داخل گوش قرار می‌گیرند و هردو از طریق سیم به قطعات دیگر هندزفری متصل می‌شوند.

هندزفری ها به دلیل سادگی حمل و کوچک بودن برای استفاده روزانه همه‌ی افراد مناسب می ‌باشد و مانند هدست علاوه بر گوشی میکروفون هم دارد

شباهت هندزفری با هدست این است که هر دو علاوه بر گوشی دارای میکروفون نیز می باشند.

تفاوت تفاوت هدست هدفون و هندزفری این گونه است که میکرفون هندزفری به بزرگی هدست نیست و به طور تخصصی برای مراکز تماس طراحی نشده است ولی برای استفاده ‌ی روزانه افراد مناسب می‌ باشد؛ مثلا برای گوش دادن به موسیقی و هم برای پاسخ دادن به گوشی موبایل مناسب است.